Wartość Książki

psycholog opole

Wartość książki

Z roku na rok możemy zaobserwować słabnące zainteresowanie ludzi co do czytania książek. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku aż 34% Polaków z wykształceniem wyższym nie sięgnęło w przeciągu ostatniego roku chociażby po jedną książkę. Wyniki te są szczególnie przykre, jeżeli dowiemy się o nowo odkrytych korzyściach płynących z czytania.

Badania pokazują, że zagłębianie się w literaturę wcale nie jest próbą ucieczki od świata realnego, a wręcz przeciwnie. Lektura może nam pomóc zrozumieć mechanizm postępowania innych, a także rozwija nasze kompetencje społeczne. Ponadto czytanie książek ułatwia budowanie w sobie zdolności do empatii, która obecnie nie jest już tak często spotykana jak kiedyś. W efekcie końcowym proces ten jest swoistym trenigniem interakcji z ludźmi, dzięki którym będziemy lepiej przygotowani do życia, współpracy z innymi, a także łatwiej nam będzie wchodzić w jakiekolwiek relacje.

Raymond A. Mar przeprowadził na ten temat specjalistyczne badania, które miały stwierdzić, że mole książkowe to wycofane ze społeczeństwa jednostki. Ku jemu zaskoczeniu rezultaty były zgoła inne, a podsumowanie było jednoznaczne: czytanie podnosi umiejętności społeczne. Inne badania natomiast pokazały, że ludzie, którzy chętniej sięgają po beletrystykę są w stanie lepiej odgadnąć stan emocjonalny drugiego człowieka, a ponadto precyzyjniej interpretują wysyłane przez niego wskazówki społeczne. Co ciekawe szacuje się, że takie osoby stosunkowo rzadziej są samotne, gdyż częściej wchodzą w bliższe relacje z innymi i są w stanie je podtrzymać.

Oprócz dobrze rozwiniętych kompetencji społecznych czytelnik może zmienić tak naprawdę własne Ja. Bohaterowie literaccy przeżywający w lekturze jakieś uczucia, mogą tak silnie oddziaływać na człowieka, że dokonają się zmiany w jego osobowości. Sięgając częściej po literaturę piękną możemy stać się bowiem bardziej wrażliwi i otwarci na innych. Choć pierwotnie beletrystyka miała służyć jedynie rozrywce, okazuje się, że jest warta dużo więcej. Zgłębianie się w opowieść angażuje bowiem te same procesy umysłowe, które zachodzą w naszych umysłach podczas realnych kontaktów.

Wartość Książki
Przewiń do góry